Nya regler på skatteområdet från årsskiftet
[LAGSTIFTNING] Riksdagen godkände i förra veckan förslagen på förändringar på skatteområdet. Detta innebär förändringar från den 1 januari 2012 för delägare i fåmansföretag, innehavare av kapitalförsäkringar och personer som investerat i investeringsfonder. Beslutet innebär också att den nya sparformen investeringssparkonto införs.
Förändringarna i korthet:
Fåmansföretag
- Beloppet för utdelning till 20 procent skatt enligt schablonregeln höjs (143 275 kr för 2012).
- Schablonregeln får endast användas i ett bolag.
- Vid beräkning av gränsbelopp ska anskaffningsvärdet på aktierna minskas med icke varaktiga kapitaltillskott.
- Max 90 inkomstbasbelopp (4 914 000 kr år 2012) beskattas i inkomstslaget tjänst vid utdelning. Detta gör att det inte finns samma anledning till att göra interna aktieöverlåtelser som tidigare år.
- Endast löner som betalas ut under tiden andelsägaren äger fåmansföretaget får räknas med i löneunderlaget. Detta medför att man inte kan räkna med hela förvärvsårets löner utan endast för den tid man ägt aktierna.
Kapitalförsäkring
- Skatteunderlaget höjs genom att även försäkringspremier som inbetalas under året ska ingå i underlaget.
- Vid beräkning av skatteunderlaget ska statslåneräntan den 30 november året före beskattningsåret användas istället för den genomsnittliga statslåneräntan.
- Skattesatsen höjs från 27 procent till 30 procent.
Investeringssparkonto – ny sparform
- Tillgångarna på ett investeringssparkonto får bestå av finansiella instrument som är upptagna till handel på en reglerad marknad, på en handelsplattform samt andelar i investeringsfonder.
- Enskilda transaktioner på kontot beskattas inte. Istället ska en schablonintäkt beskattas med 30 procent skatt. Schablonintäkten blir kvittningsbar mot t ex räntekostnader.
- Schablonintäkten beräknas utifrån en fjärdedel av tillgångarnas värde vid ingången av varje kvartal och överföringar till kontot under året.
- Vid beräkning av skatteunderlaget ska statslåneräntan den 30 november året före beskattningsåret användas.
Investeringsfonder
- Den som äger andelar i en investeringsfond, t.ex. en värdepappersfond, beskattas för en schablonintäkt motsvarande 0,4 procent av värdet på fondandelarna vid ingången av inkomståret. Skattesatsen är 30 procent för fysiska personer och 26,3 procent för juridiska personer. Tidigare betalade fonden samma skatt, vilket innebär att det inte blir någon beloppsmässig förändring för ägarna.
För utförligare information av förändringarna hänvisar vi till Advice nyhetsbrev i september och april 2011 i vårt nyhetsarkiv.